Які таємниці приховує Пнівський замок (фото)

Новини, Суспільство

Пнівський замок є однією з найменш відомих, але надзвичайно цінних історичних пам’яток Івано-Франківщини, що зберегла свою автентичність попри століття руйнувань та забуття.

Про це інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на Версії.

Ця старовинна фортеця, розташована поблизу Надвірної в Івано-Франківській області, продовжує вражати туристів своєю величчю та багатою історією, яка тісно переплітається з розвитком регіону.

Пнівський замок

Захований у мальовничих краєвидах Прикарпаття, Пнівський замок залишається справжньою знахідкою для поціновувачів архітектурної спадщини України та шанувальників середньовічної військової інженерії. Незважаючи на те, що ця фортеця менш розрекламована порівняно з іншими замками Західної України, вона безперечно заслуговує на увагу кожного, хто цікавиться історичними пам’ятками нашої держави.

Пнівський замок

Історія Пнівського замку бере свій початок у другій половині XVI століття, коли його звели представники шляхетного роду Куропатвів. Фортифікаційна споруда була спроектована з урахуванням стратегічного розташування — вона контролювала важливий шлях, що вів до Карпатських гір, що робило її надзвичайно важливим форпостом під час польсько-турецьких військових конфліктів у XVIІ столітті.

Пнівський замок

Архітектурно замок становив неправильний п’ятикутник з потужними кам’яними стінами, товщина яких у деяких місцях сягала вражаючих 1,8 метра. Завершення стін були виконані з цегли, що додавало конструкції як міцності, так і естетичної привабливості. По кутах оборонного периметру розташовувалися п’ять сторожових веж, обладнаних бійницями для ведення вогню по нападниках.

Особливістю інженерного рішення було те, що вежі частково виступали за лінію основних мурів, забезпечуючи захисникам фортеці ширший кут обстрілу та більш ефективну оборону. Додатковим елементом захисту служив заповнений водою рів, викопаний з боку головної в’їзної брами.

Пнівський замок

Як зазначає 24 Канал, славилася фортеця і розгалуженою мережею підземних ходів, які значно підвищували її оборонні можливості та дозволяли захисникам здійснювати несподівані вилазки проти нападників.

З плином часу військове значення замку поступово зменшувалося, натомість зростала його роль як важливого економічного центру. Фортеця перетворилася на потужну митницю, яка приносила значні прибутки її власникам. Саме завдяки цій економічній активності навколо замку почали селитися ремісники та селяни, що зрештою призвело до формування поселення, яке ми сьогодні знаємо як місто Надвірна.

Пнівський замок

У бурхливій історії Пнівського замку є чимало цікавих сторінок. Зокрема, у 1621 році фортеця зазнала успішного нападу опришків — народних месників, які боролися проти соціального гніту в Карпатському регіоні. Примітно, що найвідоміший ватажок опришків Олекса Довбуш, діяльність якого припала на XVIII століття, хоч і діяв у цій місцевості, але на Надвірну не нападав.

Попри численні руйнування та роки занепаду, Пнівський замок все ж дійшов до наших днів. Найкраще збереглася північна стіна фортеці, яка продовжує вражати своєю монументальністю. На жаль, у 2023 році частина однієї з веж обвалилася, ймовірно, через тривалий вплив ерозійних процесів. Існував проєкт реставрації замку за підтримки європейських грантових програм, однак через повномасштабне вторгнення Росії в Україну ці плани довелося тимчасово відкласти.

Пнівський замок

Для туристів, які прагнуть побачити цю історичну пам’ятку на власні очі, дістатися до Пнівського замку не становить значних труднощів. Фортеця розташована в селі Пнів, що знаходиться поруч із містом Надвірна в Івано-Франківській області. До замку можна легко доїхати автомобілем — поруч із історичною спорудою облаштована зручна парковка для відвідувачів. Для тих, хто подорожує громадським транспортом, варто зазначити, що від Надвірної до замку можна дістатися навіть пішки, здійснивши приємну прогулянку мальовничою місцевістю.

Плануючи візит до Пнівського замку, доцільно включити його до ширшого туристичного маршруту Прикарпаттям. Наприклад, відвідини фортеці гармонійно поєднуються з екскурсією до Бухтівецького водоспаду, який також розташований в Івано-Франківській області та є популярною природною атракцією.

Пнівський замок, хоч і не такий відомий як інші фортифікаційні споруди Західної України, безперечно заслуговує на увагу з боку шанувальників історичної спадщини нашої держави. Кожен камінь цієї давньої фортеці зберігає в собі відголоски минулих століть, даючи нам унікальну можливість доторкнутися до історії рідного краю та краще зрозуміти наше коріння.

Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФyoutube Голос ІФtiktok Голос ІФ.

Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWSтік-ток Gudzinskiy_lifetiktok Golosukrainayoutube Ростислав Гудзінськийтут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.