
В Івано-Франківську допомагають рідним зниклих безвісти воїнів: куди звертатися та як розпочати пошук
З лютого 2024 року на Івано-Франківщині працює представництво Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Його очолює Наталя Пасічник.
Уповноважена приймає звернення від родичів зниклих військових, допомагає налагодити комунікацію з державними структурами та супроводжує процес розшуку.
«Мені важливо, щоб люди, звернувшись, не залишалися з тими ж питаннями, з якими прийшли. Для них головне — результат: знайти зниклого живим або повернути тіло додому», — розповідала Наталя Пасічник.
Представництво виступає комунікаційною ланкою між родинами та установами, які залучені до пошуку: військовими частинами, територіальними центрами комплектування, поліцією, прокуратурою та іншими органами.
Родичі можуть звернутися за консультацією телефоном (+380 66 069 72 71) або прийти на прийом за адресою: вулиця Коновальця, 46 в Івано-Франківську.
Звертатись можуть не лише рідні тих, хто зник після 24 лютого 2022 року, але й тих, кого шукають із 2014-го.
Алгоритм дій для родичів зниклих безвісти
Перший крок — звернення до військової частини, де служив військовослужбовець, та до військкомату. Далі необхідно подати заяву до поліції, маючи при собі документи, які підтверджують особу та родинні зв’язки, а також повідомлення з військової частини про зникнення.
Слід надати слідчому максимум інформації про зниклу людину: фото, опис зовнішності, особливі прикмети та обставини зникнення. Потім правоохоронці мають визнати заявника потерпілим у кримінальному провадженні та внести дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Обов’язковим етапом є також здача ДНК-зразків.
Родичам рекомендують реєструватися в особистому кабінеті на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, а також на сайті Національного інформаційного бюро.
Немає встановлених часових рамок, коли родичі мають подавати заяву
Водночас, перед тим як звертатись у поліцію, рекомендують зв’язатися з командирами чи побратимами — іноді військові не виходять на зв’язок через відсутність мобільного покриття на передовій.
У разі відсутності інформації родичам слід повідомити про зникнення до Уповноваженого, поліції та Національного інформаційного бюро і діяти за визначеним алгоритмом.
Що відбувається після подачі заяви?
Після офіційного звернення справу відкриває поліція. Вона комунікує з військовими, отримує акти службового розслідування та перевіряє інформацію про можливе перебування зниклого в полоні.
Окремі випадки свідчать: під час обміну полоненими російська сторона іноді повертає військових, які в Україні вважалися зниклими безвісти.
Пошукові бригади також виїжджають на місця, перевіряють лікарні, морги та інші установи. До процесу залучені всі можливі структури, але головною перешкодою залишається відсутність доступу до окупованих територій та зон активних бойових дій.
Коли припиняють пошук?
Розшук припиняють щонайпізніше через три дні після того, як встановлено місце перебування, поховання або знайдено останки людини. Якщо ж тіло не знайдене — пошук продовжується.
Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФ, youtube Голос ІФ, tiktok Голос ІФ.
Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWS, тік-ток Gudzinskiy_life, tiktok Golosukraina, youtube Ростислав Гудзінський, тут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!
Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636