26 травня – свята, іменини, народні прикмети, день в історії

Новини, Суспільство

Свята сьогодні:

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження в Україні

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 563/99 від 25 травня 1999 року, щорічно в останню суботу травня.
Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.
Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573-1575 рр.., А першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (в 1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.
Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».
Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.
Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали і латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові, що діяла в 1592 – 1602 р.
Всього в Україні в 1574 – 1648 рр.. діяло 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста – Київ, Львів, Острог: тут були не лише кадри ремісників, книжників, редакторів, але й можливості ширшого збуту. При великих друкарнях були свої книгарні. Продажем книжок займалися також працівники друкарень, купці і крамарі, які розповсюджували книги разом з іншими товарами.
Українське книговидання часами трохи жевріло, але не помирало. Навіть у складний період між першою і другою світовими війнами в Галичині існувало близько 50 українських видавництв.
В даний час перед українською книгою і тими, хто займається її розповсюдженням, постала інша серйозна проблема – ринкові відносини. Як зауважив академік Я. Ісаєвич, «можливість «жити з видання» якраз і є показником зрілості суспільства, яке бажає і може забезпечити функціонування культури в ринкових умовах».
Щоб видавати книжку, треба розуміти її неминущу цінність, треба вміти її берегти і передавати з покоління в покоління. Це вічний духовний скарб народу.
В 2018 році День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України припадає на 26 травня.

Іменинники сьогодні: Глікерія, Лаодокій, Макар, Олександр, Георгій, Ірина, Єфим, Василь, Христофор, Сергій

Народний календар:

ГЛИКЕРІЇ-КОМАРНИЦІ

Пов’язується з іменем мучениці Гликерії. Вона походила із знатного римського роду, померла за християнську віру в 172 р.

Оскільки близько цього часу з’являються комарі, то цей день у народі зветься Гликерією-комарницею. «Гликерія прилетіла й припала до тіла», — говорить із цього приводу прислів’я. Кажуть ще й так: «Багато комарів — багато ягід».

Цей день в історії:

1648 — 15-тисячна козацька армія Богдана Хмельницького розгромила 18-тисячну польську армію Миколая Потоцького в битві під Корсунем.

1895 — під час архиєрейської візитації Білого Каменю митрополит Сильвестр (Сембратович) освятив наріжний камінь під нову муровану церкву (храм освячено у 1901 митпрополитом Андреєм Шептицьким.

1924 — розпочалися регулярні польоти пасажирських літаків в Україні.

1938 — у місті Вольфсбург Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь під новобудову першого заводу «Фольксваген».

1972 — у Москві підписано радянсько-американський договір про обмеження стратегічних озброєнь (ОСВ-1).

2004 — в Києві біля адміністрації Державної прикордонної служби України відкрито пам’ятник «Захисникам кордонів Вітчизни всіх поколінь».

1905 – народився Альдо ГУЧЧІ, італійський модельєр

1928 – на засіданні ФІФА ухвалено рішення проводити раз у чотири роки чемпіонати світу з футболу

1957 — народився Богдан БЕНЮК, український актор, народний артист України

1964 – народився Ленні КРАВІЦ, американський рок-музикант

1979 – група Blondie у другий раз очолила британський хіт-парад з піснею Sunday Girl

1994 – таємне весілля Майкла ДЖЕКСОНА й Лізи Марі ПРЕСЛІ

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.