Влада змовчала: у червні в Калуші знову виявили порушення щодо якості питної води

Новини, Суспільство

Дослідження від середини жовтня — це не поодинокий випадок, коли у воді, яку споживачам подає “Калуська енергетична Компанія” у Калуській громаді на Івано-Франківщині, фіксували перевищення допустимого вмісту хлоровмісних речовин. Про дослідження, яке у червні теж зафіксувало порушення, влада змовчала.

Про це  інформує щоденна – онлайн газета Голос ІФ з посиланням на «Вікна».

Питання «Про забезпечення жителів Калуської міської територіальної громади питною водою гарантованої якості» 8 липня слухали на черговому засіданні Калуської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, повідомляють.

Як поінформував директор комунального підприємства «Калуська енергетична Компанія» Петро Шевчук, лабораторія підприємства постійно проводить дослідження води, яку постачають калушанам, на відповідність санітарним вимогам. За його словами, у 2024 році усі відібрані проби відповідали вимогам. Водопровідна вода, яку споживають більшість калушан, подається з водозабору Добрівляни, її знезаражують гіпохлоритом натрію. Торік комунальне підприємство закупило два нові насоси для дозування реагенту, цього року вони вже працюють. Щодо води, яка централізовано подається з водозабору Парк, а також жителям сіл Вістова, Боднарів, Копанки і Пійло, то її знезаражують ультрафіолетовими лампами.

«Калуська енергетична Компанія» планує оновлення лабораторного обладнання на понад 1 млн гривень, кошти на закупівлю чотирьох одиниць передбачені в інвестиційній програмі підприємства на наступний рік.

Також Петро Шевчук повідомив про заплановане очищення резервуарів. Так, з водозабірних насосних станцій першого підйому в районі села Добровляни вода подається на резервуари чистої води загальним об’ємом 24 тис. куб метрів (два резервуари по 10 тис. куб метрів та два по 2 тис. куб метрів). Востаннє їх чистили у 2023 році, коли підключали водопровід на вул. Ринковій. Як тільки підприємство звершить підготовку та буде чітко визначено дату, то про очищення резервуарів повідомлять владу та мешканців. Нагадаємо, що виконання таких робіт пов’язане з відносно тривалим відключенням водопостачання.

Окрім контролю якості питної води, яку проводить комунальне підприємство, свої дослідження також проводять лабораторії місцевого центру контролю та профілактики хвороб та Держпродспоживслужби. І якщо в останньої порушень не виявляли, то цього не можна сказати про проби, які досліджував Центр контролю і профілактики хвороб.

Тимчасово виконуюча обов’язки начальника Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Тетяна Чернієнко повідомила, що за минулий рік було досліджено близько 800 проб води за санітарно-хімічними і мікробіологічними показниками. В основному вони відповідали вимогам. Однак були і відхилення.

Нагадаємо, в дослідженій пробі питної води від 16 жовтня 2024 року було виявлено перевищення допустимого вмісту тригалогенметанів (вони є побічним продуктом хлорування питаної води. — Авт.) в 1,3 раза і перевищення вмісту 1,2-дихлоретану в 2,4 раза. У пробі питної води від 17 жовтня 2024 року виявлено перевищення вмісту хлороформу в 1,5 раза. Про це було поінформовано комунальне підприємство і міську владу. Тоді ж перевищення вмісту тригалогенметанів виявили у воді з відомчого водопроводу ТОВ «Карпатнафтохім». Проведене у листопаді 2024 року повторне дослідження води вже показало, що вода відповідала вимогам.

Про перевищення у воді допустимого вмісту забруднюючих речовин стало відомо лише наприкінці червня цього року. Нагадаємо, що на пленарному засіданні сесії Калуської міської ради 26 червня депутатка Ольга Сікора оприлюднила копії протоколів досліджень води, яку відбирали 16 та 17 жовтня 2024 року.

Вже після сесії влада оприлюднила пояснення, з яких випливає, що вода відповідає вимогам. Також виходячи з того, що схожі порушення якості води були у комунального підприємства і ТОВ «Карпатнафтохім», які мають різні системи водозабору і водопостачання, зробили припущення про помилку аналізатора.

Зокрема міський голова Андрій Найда написав й таке: «з метою підсилення контролю, за рекомендацією контролюючих органів, КП «КЕК» уклало річний договір з обласною лабораторією. Відтоді моніторинг за найбільш чутливими показниками проводиться на регулярній основі — щоквартально. Від початку 2025 року вже проведено три комплексні дослідження. Останнє — від 20 червня — підтвердило, що питна вода в місті Калуші повністю відповідає вимогам чинних санітарних нормативів». До допису тоді додали копії трьох документів на спростування інформації про неякісну воду, — дані досліджень від 21 листопада минулого року, а також травня і червня цього року, за якими перевищення вмісту забруднюючих речовин у воді не фіксувалося.

Однак, як виявилося, дослідження від середини жовтня — це не поодинокий випадок, коли у воді, яку споживачам подає «Калуська енергетична Компанія», фіксували перевищення допустимого вмісту хлоровмісних речовин. Причому про це станом на 26 червня владі було відомо, однак фотокопію проколу саме цього дослідження громаді не показали, а про його наявність — змовчали.

Як повідомила на засіданні комісії ТЕБ та НС Тетяна Чернієнко, 17 червня 2025 року фахівцями обласного центру контролю та профілактики хвороб було здійснено моніторинговий відбір проби питної води з централізованого водопроводу Калуша (на вул. Каракая, 9) для дослідження за санітарно-хімічними показниками. Згідно з отриманими результатами, проба не відповідала державним санітарним вимогам. А саме, сума тригалогенметанів перевищувала максимально допустиму норму більш як в 1,5 раза, а вміст 1,2-дихлоретану — більш як у 7 разів.

Листом від 19 червня про результат дослідження поінформували комунальне підприємство, міського голову та Держпродспоживслужбу. Вже 24 червня було проведено повторне дослідження, яке показало, що якість питної води відповідає санітарним нормам.

Тригалогенметани утворюються внаслідок реакції гіпохлориту з органікою. За словами Тетяни Чернієнко, причиною забруднення може бути те, що вода з поверхневих джерел містить органіку та піддається хлоруванню і при цьому не проводять (або неналежним чином проводять) її додаткове очищення та фільтрування. Тригалогенметани належать до речовин другого класу небезпеки та завдають шкоди здоров’ю людини, також зазначила вона.

Комунальне підприємство у свою чергу переконує — воду подають якісну. Про це свідчить те, що практично одразу за позитивними на забруднення пробами йдуть негативні (тобто повідомляти споживачів вже немає про що). А органіка в окремих локаціях може потрапляти у воду, наприклад, через пошкоджені мережі (їхній незадовільний стан є однією з головних проблем системи водопостачання) та вступати в реакцію з гіпохлоритом, причому така вода швидко протікає. Одним словам, забруднення, якщо воно є, то це локальне і короткочасне явище, яке в цілому не є підставою вважати водопровідну воду неякісною.

У рішенні комісія ТЕБ та НС доручила комунальному підприємству забезпечувати жителів громади питною водою гарантованої якості, проводити її дослідження на епідпоказники та показники санітарно-хімічної безпеки (включаючи дослідження на хлороформ, 1,2-дихлоретан та суму тригалогенметанів), а також виконати заходи припису від 24 жовтня минулого року щодо проведення ремонту в лабораторії та оновлення лабораторного обладнання. Регулярний контроль за якістю води також мають продовжувати Держпродспоживслужба та Центр контролю та профілактики хвороб. А також висвітлювати на офіційному сайті міськради інформацію про якість води, надавати рекомендації споживачам тощо.

Підписуйтесь на наші новини у суціальних мережах: facebook Голос ІФyoutube Голос ІФtiktok Голос ІФ.

Також рекомендуємо підписатися на телеграм-канали Голос ІФ, Гудзінський NEWSтік-ток Gudzinskiy_lifetiktok Golosukrainayoutube Ростислав Гудзінськийтут новини виходять швидше та без цензури. Підписуйтесь будьмо разом!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.