Отруйних павуків побільшало на Франківщині (фото)

Новини, Суспільство

З середини липня на Прикарпатті зазвичай частішають випадки укусів отруйних павуків, яких ще років шість-сім тому взагалі не було в області.

Чому павуки-мігранти прижилися на Франківщині і як убезпечити себе від отруйних членистоногих, дізнавався Галицький кореспондент, інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ.

По грудях щось лізе

Роман Волощук з коломийського села Товмачик з власного досвіду знає що таке укус отруйного павука. Того дня чоловік саме ліг спати, але відчув, як по грудях щось лізе. Автоматично притиснув рукою і скинув з себе – саме в цей момент стався укус. Боліло так ніби вдарили молотком. При цьому біль постійно наростав. Знеболювальні не допомагали.

Аж уранці Роман побачив коло ліжка притиснутого павука. І того ж дня помітив такого самого у ванній кімнаті.

«Одразу зрозумів, що це якийсь вид отруйних павуків, нагуглив жовтого павука, – розповідає прикарпатець. – Тим паче я трохи розуміюся в темі, адже маю освіту біолога, працював фельдшером. Одразу вколов собі антигістамінний препарат, але біль мордував мене ще днів з десять».

Торік найбільшого павука України – тарантула – помітили в селі Спас, що на Рожнятинщині. Ховалися тарантули серед каміння на березі річки Чечва. Одна з жінок збирала маленькі камінці та ледь не вхопила тарантула до рук. При спробі сфотографувати павука він почав агресивно підійматися на лапки, а тоді втік.

Реальна статистика невідома

У світі існує понад 50 тисяч видів павуків, і всі вони отруйні. Але ця отрута найперше вбивча для комах, і може загрожувати іншим тваринам. Лише кілька десятків видів павуків є небезпечними для людей, і більшість із них не живуть в Україні.

Каракурт, тарантул і жовтий павук – це ті отруйні павуки, яких можна зустріти в Україні.

Каракурт – один із найотруйніших, іноді називають “європейською чорною вдовою”. Може завдати серйозної шкоди здоров’ю. Отрута каракурта впливає на роботу серця.

Тарантул – найбільший павук в українській фауні. Тарантули риють в землі нірки, які вистилають павутиною. Укус не несе смертельної небезпеки, але може викликати алергічну реакцію.

Жовтий павук – невеличкий, його укус є одним із найболючіших з-поміж павуків. Швидко бігає, може стрибати. В приміщенні, як правило, не живе. Отрута може спричинити алергічну реакцію, викликати нудоту, а іноді й місцеві некрози епітелію.

Як стверджує прикарпатський науковець, ентомолог Андрій Заморока, на Прикарпатті Франківщині зустрічаються лише жовті павуки, дуже рідко – тарантули.

Найбільше викликів медики зазвичай отримують від жителів Калущини, Коломийщини та Івано-Франківської громади.

За словами старшої лікарки зміни екстреної медичної служби області Ірини Вінтоняк, від початку року на Франківщині поки не зареєстрували жодного випадку укусу отруйних павуків, але, як правило, пік звернень припадає на середину липня-серпень. Як пояснює Андрій Заморока, саме в цей час самиці охороняють свій кокон з потомством, тому й стають агресивними.

Торік у цей період на Прикарпатті зафіксували 6 випадків укусів отруйних павуків, а в 2022 році – аж 42 випадки. Більшість тих, хто зверталися до медиків, не потребували госпіталізації.

Також варто розуміти, що далеко не всі після укусу звертаються до лікарів, тому реальна статистика невідома. Як пояснює Андрій Заморока, динаміку розповсюдження отруйних павуків важко відстежити ще й тому, що немає моніторингу – через брак арахнологів. Науковців, які вивчають павуків, в Україні є не більше десяти.

Вмирають не від отрути

Характерним для укусу павука є подвійний прокол, як при укусі змії. Поранене місце може боліти до кількох діб.

Отрута павука є потужним алергеном. Тому реакція організму кожної людини – дуже індивідуальна, все залежить від схильності до алергічних реакцій. До речі, при повторному укусі реакція може бути більш бурхливою.

Щоб отрута не розповсюджувалася швидко, місце укусу не треба відсмоктувати чи витискати. Ця ділянка може набрякнути і боліти. Найперше не треба панікувати. Промити чистою водою з мильним розчином, обробити антисептиком і накласти стерильну пов’язку. При сильному набряку можна на трохи прикласти лід, але не на голу шкіру, а, наприклад, загорнути в рушник. Також медик рекомендує прийняти знеболювальний і антигістамінний засоби.

Якщо ж з’являється запаморочення, заніміння кінцівок, нудота, біль у грудній клітці, судоми, утруднене дихання, негайно треба звернутися до лікаря.

Причиною смерті людини стає не отрута павука, а анафілактичний шок. На Івано-Франківщині смертельних випадків внаслідок укусів павуків медики не фіксували.

Можуть з’явитися каракурти

Андрій Заморока каже, що отруйні павуки з’явилися на Франківщині років шість-сім тому внаслідок зміни клімату. Види, які раніше жили на півдні, поступово мігрують далі. Як це відбувається? Восени через «бабине літо». Завдяки цьому павутинню ще маленькі павучки можуть переміщуватися на десятки кілометрів. Куди вітер дує, туди їх і несе. Але якщо зима холодна, павуки-мігранти гинуть.

«Оскільки в нашій області такої морозної зими давно не було, то відповідно виникли всі умови для розмноження тих павуків, які досі тут не виживали, – пояснює науковець. – Але наскільки їхня популяція розростеться на Прикарпатті, неможливо прогнозувати. До прикладу, якщо клімат стане ще теплішим, то в області можуть з’явитися навіть каракурти».

До речі, час від часу в ЗМІ розповідають начебто про аномальну «навалу павуків». Але насправді в цих членистоногих просто трапляються сезонні коливання чисельності, тому іноді здається ніби їх стає більше, ніж завжди.

Попри популяризовану «зловісність» павуків, вони надзвичайно важливі для довкілля. Павуки поїдають багато шкідників, рятуючи від мошок, мух, комарів. Водночас самі павуки слугують їжею для птахів і рептилій.

Наталя МОСТОВА

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.