У Снятині єврейська спільнота планує спорудити меморіал із 300 надгробків (відео+фото)

Відео-новини, Новини, Суспільство

У Снятині на Івано-Франківщині єврейська спільнота планує спорудити меморіал із майже 300 мацев. Їх навесні 2023 року демонтували з тротуару у середмісті.

Про те, хто знайшов ці надгробки, чому декілька десятиліть вони слугували тротуарною плиткою, який вигляд матиме майбутній меморіал, Суспільне розпитало напередодні свята Рош га-Шана у представників єврейської спільноти, місцевих істориків та краєзнавців, інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ.

Операційний директор Об’єднаної єврейської общини України Віталій Камозін розповів, що 300 мацев стануть основою меморіалу, щоб вшановувати пам’ять про євреїв Снятина.

“Найстаріша мацева — 1752 року. Але в нас є надгробки, на яких не видно дати, проте за їхнім стилем ми припускаємо, що вони — приблизно кінця XVI століття. Мацеви були у занедбаному стані. Деякі з них повернуті надписами догори. Вони гірше збереглися. А ті, що були з надписами до землі — у задовільному стані”, — пояснює Віталій Камозін.

Мацеви знайшов Сергій Палашовський, який цьогоріч повністю викупив ділянку землі, на якій були надгробки. Чоловік пригадує: коли побачив на тротуарній плитці частини малюнків та надписів, почав дізнаватися більше про історію міста.

“Я — з Тернопільщини, тому почав цікавитися історією Снятина. Довідався, що ці бетонні плити завезли з єврейського кладовища за часів радянської влади. А оскільки я є християнином, то розумію, що це — духовна спадщина єврейського народу. Я вирішив написати до єврейської громади — в Івано-Франківську, Коломийську, Київську синагоги. І єврейська громада дуже швидко відреагувала на це”, — говорить Сергій Палашовський.

Єврейська спільнота організувала розкопки та перевезення надгробків на кладовище. Сергію Палашовському закупили нову тротуарну плитку, щоб він міг облаштувати розорану територію.

Всі ці роботи, каже Віталій Камозін, вартували єврейській громаді орієнтовно 220 тис. грн. Щодо того, чому надгробками замінили тротуарну плитку в Снятині, є дві версії.

“За однією інформацією, це був двір гестапо. Нацисти — це було характерно для них — весь двір вимостили надгробними плитами. Але ми чули й іншу версію, що це зробила у 60-ті роки радянська влада. Для них це також було властиво. Ми не змогли поки знайти верифікованих джерел, чому так сталося”, — говорить операційний директор Об’єднаної єврейської общини Віталій Камозін.

Окрім 300 мацев, які перевезли на кладовище, неподалік, зі слів Віталія Камозіна, є ще 500 надгробних плит, які не встигли розграбувати.

У коментарі Суспільному історик Петро Кірєєв розповів, що у Снятині була велика єврейська громада. Перші згадки про євреїв в цьому місті датуються 1335 роком. А згідно з переписом 1910 року єврейська спільнота становила майже 36% від усього населення міста.

Зараз про єврейську громаду нагадують будівлі в середмісті. Серед них — колишні приватні вілли, фотостудії, театри та “торговий ряд” — кольорові двоповерхові кам’яниці.

“На першому поверсі були магазини, торгові лавочки. А на другому поверсі вони жили”, — каже Петро Кірєєв.

За його словами, євреї переважно мешкали в середмісті. Вони займалися торгівлею, лікарською справою, працювали фотографами, адвокатами чи судовиконавцями. Серед найвідоміших в єврейській спільноті Снятина — родини Лібляйнів, Фруштерів, Різенбергів, Ліндерів та Ґольдштаубів.

Як пише краєзнавець Михайло Тимофійчук на своєму сайті про історію Снятина, вкінці вересня 1941 року нацисти розстріляли тридцять євреїв із заможних родин. Відтоді вбивства та переслідування представників єврейської громади стали постійним явищем.

“За будь-яку провину розстрілювали. Наприклад, міг єврей іти містом без впізнавального знаку — це фактично був смертний вирок”, — пише Михайло Тимофійчук.

З його слів, на початку 1942 року нацисти створили у Снятині єврейське гетто. А вже на кінець цього року Снятинщину назвали територією “вільною від євреїв”.

“Загалом залишилися 20 людей із 7,5 тисяч. Фактично єврейська спільнота припинила своє існування у Снятині. Хоча свого часу їх було багато, вони були рушійною силою, наприклад, управлінського апарату”, — говорить Петро Кірєєв.

Щоб вшанувати пам’ять про єврейський народ у Снятині, на кладовищі планують звести меморіал з мацев у формі менори, розповідає Віталій Камозін. Поруч встановлять інформаційні стенди, щоб пояснити, що означають візерунки на надгробках.

“Якщо все вийде так, як ми задумали, це буде меморіал на 30 м завдовжки й 10-15 м завширшки”, — каже Віталій Камозін.

З його слів, проєкт коштуватиме майже 20 тис. доларів. Гроші на побудову меморіалу шукатимуть у меценатів за кордоном. Розчищати територію на кладовищі планують почати цього року, а зводити меморіал — у 2024 році.

Якщо ви вперше зайшли на наш сайт не забудьте підписатися на його відеоверсію канал на YouTube Голос ІФ тут ви дізнаєтесь про найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2686

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.