Жителі прикарпатського села П’ядики відтворили сторічну світлину (фото)

Новини, Суспільство

Світлину сторічної давності відтворили у селі П’ядики Коломийського району, що на Івано-Франківщині. Для цього приблизно 300 селян зібралися у вишиванках, щоб сфотографуватися на пагорбі біля давньої дерев’яної церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Фото повторили рівно через сто років: 12 липня 2022 року, на свято Петра і Павла.

Про це пише щоденна онлайн – газета  Голос ІФ з посиланням на модераторку події, коломиянку Галину Волощук.

З її слів, стару фотографію знайшов місцевий житель Мирослав Книгницький у своєї мами — найстаршої жительки П’ядиків, сторічної Анни Книгницької. Чорно-біле фото датоване 12 липня 1922 року.

Жителі прикарпатського села П’ядики відтворили сторічну світлину
Світлина коломийського фотографа німецького походження Александра Кіблера. Фото надала Галина Волощук

Світлину збільшили й розмістили на стендах у центрі села та коло церкви, закликаючи селян зібратися й відтворити її через століття.

Жителі прикарпатського села П’ядики відтворили сторічну світлину
Фото: Галина Волощук

На фото люди віднаходили своїх бабусь-дідусів чи прабабусь-прадідусів. Відповідно, є родини, представлені й на старому, й на новому фото.

“Світлину 100 років тому зробив відомий коломийський фотограф німецького походження Александр Кіблер. До сьогодні його світлини можна побачити чи не в кожній корінній коломийській родині”, – розповідає Галина Волощук.

З її слів, багато фотографій Кіблера зберігається в Музеї історії Коломиї. Також його іменем назвали коломийську кав’ярню.

Галини Волощук каже, Кіблер був не тільки фотографом і фотохудожником, знаним портретистом, а й винахідником, який добре знав фізику та хімію. Він сконструював пристрій для збільшення фотографій та виготовляв портрети великих розмірів. Збереглася історія, що цим фотограф здивував представників фірми Kodak, які приїхали до Коломиї, позаяк на той час у них таких засобів не було.

Галина Волощук розповідає, Александр Кіблер фотографував майбутнього імператора Кароля Франца Габсбурга з дружиною і на час перебування подружжя в Коломиї отримав титул придворного фотографа.

Через сто років п’ядичан зазнимкувала коломийська фотомисткиня Марія Латчук, зробивши фото і в чорно-білому, і в кольоровому форматі.

Жителі прикарпатського села П’ядики відтворили сторічну світлину
Фото: Марія Латчук

Галина Волощук розповіла, композицію дещо змінили, щоб на фото було видно церкву, яку теж хотіли увіковічити.

“Дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці у П’ядиках є сакральною та архітектурною пам’яткою, зведеною, за різними даними, у 1827 або 1831 році, у традиційному стилі галицьких дерев’яних церков. Вона побудована без жодного цвяха — на тиблях, або клинцях”, — каже Галина Волощук.

Жителі прикарпатського села П’ядики відтворили сторічну світлину
Фото: Марія Латчук

З її слів, фото також може вивчатися з точки зору народних строїв: “Думаю, що це — цікаво для науковців, музейних працівників, щоб дослідити, наприклад, як змінилася вишиванка за цей час”.

Галина Волощук каже, важливо пам’ятати свою історію та культуру, особливо зараз, у час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

“Ми сьогодні захищаємо Україну, волонтеримо. Але важливо відтворювати й історичну пам’ять, бо є про що сьогодні розказати світові. Cвіт прив’язаний до нас через війну, а хочеться відкривати йому ще й нашу історію та культуру”, — каже Галина Волощук.

Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими!
Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.