Вперше в Україні Івано-Франківський театр ляльок підготував у для людей з порушеннями зору (відео)

Відео-новини, Новини, Суспільство

Відчути запах і смак, почути і доторкнутися, але не бачити. Франківський театр ляльок запрошує на інклюзивну постановку “Хто росте в саду”.

Про це повідомляє щоденна онлайн – газета Голос ІФ з посиланням на “5 канал”.

У ній враховані особливості сприйняття незрячих людей. Проте відвідати виставу може кожен охочий. Щоправда, із маскою на очах.

Оксана Логвін серед перших прийшла на допрем’єрний показ інклюзивної постановки. Жінка очолює Івано-Франківську організацію “Українського товариства сліпих”. Проблеми із зором у неї почалися ще у 80-х. Каже: на кінопоказі з тифлоперекладом була, на виставі для незрячих – вперше.

“Дуже приємно чути, що молоді люди почали цікавитися життям незрячих людей. Незрячі ще не бачили вистави для незрячих людей”, – каже голова Івано-Франківської організації “Українського товариства сліпих” Оксана Логвін.

Відвідати виставу можуть усі. В кого із зором проблем немає, пропонують одягнути на очі маски для сну. Аби на повну відчути виставу так само як ті, для кого вона готувалася.

“Ця вистава також нічим не буде відрізнятися. Тут також вони будуть її чути, будуть відчувати її на смак, на нюх, на слух. І напевно відчують ще якесь шосте чуття своє. Шосте чуття – це те, що виникне під час вистави. Це може бути спогад про дитинство. Це може бути спогад про батьківський дім”, – зазначає заслужена артистка України Надія Деркач.

В основі постановки “Хто росте в саду” – твір української письменниці Катерини Міхаліциної. Головний герой – Соловейко. Разом із ним глядач мандрує крізь різні пори року та знайомиться з іншими мешканцями саду.

“У виставі “Хто росте в саду” я граю черешню. Це таке дерево, яке вже дуже давно в цьому саду, вона така дуже розмірена, вона дуже повільно говорить, їй все хочеться такої плавності”, – розповідає актриса Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок Ольга Гнатюк.

Утікаючи від холоду і зими, Соловейко вирішує летіти у теплі краї. Декорації на сцені змінюються миттєво, хоча глядачі цього не бачать. Та за відчуттями – немов опиняються у спекотній Африці. Постановку підготували у межах проєкту “Шосте чуття. Вистава театру відчуттів”. Формат експериментальний.

“В мене є така мрія, я вірю, що десь там років можливо через 5, а може і раніше, і це буде добре, це вже не буде таким експериментальним проєктом, а це буде нормою, що в театр може прийти будь-яка людина, чи людина з інвалідністю, чи нормотипова, чи незряча, чи нечуюча, і так далі, там назологій дуже багато, і їм буде абсолютно зручно, комфортно відвідувати будь-який театр, будь-яку виставу”, – наголошує режисерка вистави, авторка проєкту “Шосте чуття” Катерина Лук’яненко.

Під час вистави глядач має можливість повністю зануритися у дійство та пережити його. Після показу глядачка Оксана Логвін під враженнями. Таких хвилювань на звичних виставах не відчувала.

“Тут зрозуміліше, тому що всі відчуття працюють. Там все зосереджено на сцені, має значення міміка, рухи, ми ж не бачимо того, тільки сприймаємо звук. А тут маса звуків, ще й дотики є, і це оригінально, я вам скажу. Це так як медитація”, – підсумувала Оксана Логвін.

На сцені Івано-франківського професійного театру ляльок виставу “Хто росте в саду” – вперше в Україні. На кожен показ запросять обмежену кількість глядачів лише 20. Утім усі охочі зможуть побачити онлайн-показ на сторінках театру у Facebook та Youtube.

Ольга Рега, Ігор Попик, Івано-Франківськ

Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими! 

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.