День «четвертої влади»: Де вперше на Прикарпатті почали готувати журналістів

Новини, Суспільство

З нагоди професійного свята «День журналіста України» Микола Грабовецький, головний редактор інтернет-видання VERSII.if.ua, взяв інтерв’ю в Світлани Матвієнків, членкині Національної спілки журналістів України, доцентки кафедри політичних інститутів та процесів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, інформує Голос.if.ua.

  Я маю диплом зі спеціальності «політологія», а працюю журналістом. Ви були моєю викладачкою політології, і я знаю, що День журналіста – це Ваше професійне свято. Очевидно, що ці дві професії є близькими та доповнюють одна одну. Що ж пов’язує Вас із журналістикою?

– Так склалося, що після закінчення факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка я вступила до аспірантури, захистила кандидатську дисертацію і здобула науковий ступінь кандидатки політичних наук. Вже майже 20 років працюю викладачкою Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який став для мене рідним та близьким. За свої наукові статті про роль та значення засобів масової інформації в політичному житті суспільства, про інформаційний простір держави минулого року була прийнята до Національної спілки журналістів України.

Свого часу, під час навчання у Львові, проходила різні види практик в газеті, на радіо та телебаченні, а на літніх канікулах працювала на львівському радіо (за спеціалізацією я радіо-журналіст). Тепер маю можливість працювати з талановитими студентами-політологами, які в майбутньому оберуть також і професію журналіста. Таким чином моя улюблена журналістика поєдналася з не менш улюбленою політологією.

– Знаю, що в нашому місті працює багато журналістів, які здобули фах політолога. У чому полягає, на Вашу думку, особливість діяльності журналістів-політологів?

– Незабаром спеціальність «Політологія» відзначатиме 20-ти літній ювілей з часу заснування на Факультеті історії, політології і міжнародних відносин. У даний час на кафедрах політології (завідувач – професор Василь Климончук) і політичних інститутів та процесів (завідувач – професор Василь Марчук) працює  кваліфікований та досвідчений професорсько-викладацький колектив, завдяки якому студенти здобувають високий теоретичний рівень знань. Наша спеціальність передбачає не одну, а декілька професій. Її випускники можуть працювати в органах державної влади та місцевого самоврядування, політичних та громадських організаціях, наукових установах та у сфері мас-медіа зокрема. Професія політолога є надзвичайно актуальною і затребуваною в сучасному українському політизованому суспільстві.

Студенти-політологи вивчають дисципліну «ЗМІ в політичному житті суспільства», а після 2-го курсу мають практику в засобах масової інформації міста Івано-Франківська та області. Ця практика є першою і надзвичайно цікавою, оскільки дає можливість студентам пізнати глибше свій фах і отримати практичні навички роботи в аудіовізуальних і друкованих ЗМІ. Цінність політолога в сфері журналістики полягає в тому, що власне такий спеціаліст може на високому професійному рівні донести громадянам інформацію про політичні події та процеси, які відбуваються в країні та за її межами, оскільки він володіє відповідними теоретичними знаннями та понятійно-категоріальним апаратом.

– Ви навчаєте політологів, а як саме виявляєте серед студентів тих, які мають здібності до журналістського фаху?

 Насамперед де: під час навчальної практики в ЗМІ. Кожного року декілька студентів нашої спеціальності обов’язково залишаються на стажуванні в ЗМІ, а на старших курсах навчаються за індивідуальною формою та йдуть працювати в газети, на радіо чи телебачення або в інтернет-видання. За моїми скромними підрахунками вже понад 30 наших випускників успішно працюють у сфері мас-медіа не лише регіонального рівня. Загалом, практика – це чудова нагода для молодих людей виробити та розвинути свої професійні навички, підвищити власну компетентність, покращити комунікативні здібності. Саме під час практики студенти вперше по-справжньому пізнають себе в професії, яку здобувають.

Дуже велике значення для результатів мають не лише зусилля викладачів щодо організації практики та навчання студентів, але й бажання відповідальних наставників від редакції розвивати любов та захоплення  професією. Тим самим редакції готують для себе майбутні кваліфіковані кадри. Залучення практикантів також додає мас-медіа мобільності, дозволяє редакціям відвідати більше необхідних заходів, що на немало розширює обсяг інформації. Результати практики значною мірою залежать також і від бажання студентів та їх прагнення здобути нові знання та вміння або лише виконати обсяг практики. Талановиті, креативні та наполегливі студенти отримують свою першу таку цікаву та водночас дуже складну і відповідальну роботу. Це, зрештою, показує і Ваш власний приклад.

-Як Ви вважаєте, чи потрібно молодим людям шукати роботу під час навчання в університеті чи вже після його закінчення?

 Буває по-різному. Хтось виявляє свої здібності вже під час навчання, а комусь потрібно більше часу для початку свого професійного становлення. Зараз для молоді існує дуже багато різних проєктів, програм, тренінгів, де можна здобути корисні знання, навички і, зрештою, розпочати цікаві знайомства. Необхідно лише проявляти інтерес, ініціативу та бажання.

– Які місцеві ЗМІ Ви читаєте, дивитесь? Як ставитесь до інтернет-видань?

 У рамках своєї діяльності (навчальної і наукової) мені цікаві різні ЗМІ. Особливо чисельними та дійсно популярними є на сьогодні інтернет-видання, оскільки вони демократичніші, незалежніші й оперативніші. Приємно мені читати дописи своїх студентів, спостерігати за їх професійним зростанням та успіхами, налагодженими контактами. Вони працюють для розбудови України, використовуючи свої вміння та майстерність, стараються зробити людей нашого суспільства політично грамотними та інформованими, впливають на формування та розвиток їх високих моральних якостей.

З нагоди професійного свята сердечно вітаю у Вашому імені велику родину політологів-журналістів Прикарпаття! Бажаю бути чесними та відповідальними, об’єктивними та незалежними в думках, діях та вчинках! Будьте вірними слугами свободи слова та гідними представниками «четвертої влади»!

– Дякую за розмову.            

Всі важливі Новини Івано-Франківська – Голос  тут.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.