Медичний канабіс: як і що лікує конопля у світі (відео)

Здоров'я, Новини

В Україні конопля заборонена на всіх рівнях, внесена у список особливо небезпечних наркотичних засобів. Її навіть досліджувати заборонено. І лікуватися медичною коноплею навіть тяжко хворим пацієнтам також заборонено. Але все може скоро змінитися. Комітет Верховної Ради підтримав законопроект про легалізацію медичного використання канабісу, про це інформує  Голос.if.ua .

Документ запропонований неурядовими організаціями. Розгляд його у парламенті став відповіддю на петицію, яку в лютому створили спільно пацієнтські організації, благодійні фонди, ветерани АТО, медики та науковці. У ній вони звернулися до Верховної Ради з вимогою законодавчо врегулювати канабіс для науки та медицини. Петицію менше, ніж за 2 місяці, підписали необхідні 25 тисяч громадян.

Тим часом у світі медичне використання канабісу бурхливо розвивається. У Польщі восени 2017 року офіційно дозволили медичний канабіс для лікування пацієнтів із тяжкими станами. В Ізраїлі ліки з конопель вважають дуже перспективною індустрією. У Литві вивчають медичні властивості канабісу і готують законопроект про медичне використання. Україна ж лише останні роки почала прагнути “вскочити в останній вагон”.

У Харкові 20 квітня минулого року відбулася перша в Україні міжнародна медична канабіс конференція (IMCC). Учасники заходу, зокрема, – 173 лікарі та 70 медичних пацієнтів. На заході виступили доповідачі зі США, Польщі, Ізраїлю та Литви: Йокубас Жібуркус (Університет Х’юстона, США), професор Литовського університету наук про здоров’я Людас Іванаускас, польський педіатр та невролог Марек Бачанські.

Лікувати, в тому числі важкі захворювання, можна за допомогою ліків, виготовлених із рослини канабісу, констатували науковці. І презентували відповідні наукові доповіді. А ще зарубіжні гості поділилися досвідом – як у інших країнах зуміли оцінити лікувальні якості конопель та поставити їх на захисті здоров’я і життя людей.

Відразу наголошу: ми тут не говоримо про “вуличні” наркотики. Важливо розрізняти поняття, як наголосили науковці: “марихуана”, “гашиш”, “драп”, “ґандж”, “план” та інші подібні назви і те, що за ними ховається – це коноплі у незаконному обігу. У цій статті, як і під час конференції, мова йде про рослину коноплі, або канабіс (назва латиною), з якої у світі вже отримують ліки. І яку українські вчені хочуть вивчати, аби ці ліки стали доступними українцям теж.

Канабіс і наука

Для початку варто запам’ятати: рослина коноплі містить у собі значну кількість різних речовин. Серед них – тетрагідроканабінол (THC), що має психотропну дію на людський організм. А також – канабідіол (СBD), який психотропної дії не має, натомість дає лікувальний ефект при багатьох захворюваннях, зокрема – епілепсії, онкозахворюваннях, СНІД, пост-травматичних розладах тощо. Селекціонери, в тому числі українські, вже вивели сорти коноплі з мінімальним вмістом THC. Втім, ця речовина, попри свою “небезпечність”, також має лікувальний ефект – в залежності від дози, комбінації та діагнозу.

Що лікують коноплі
Що здатні лікувати речовини з канабісу

Ви здивуєтесь, але дослідження науковців, зокрема американського вченого Йокубаса Жібуркуса, свідчать, що кожен людський організм містить у собі ендоканабіноїди – сполуки, які впливають на чималу кількість процесів у людському організмі. Подібні до них – фітоканабіноїди – містить і рослина канабіс.

Сучасній науці вже відомо, і про це написано, зокрема, у Вікіпедії, що ендоканабіноїди відіграють важливу роль в організмі живих істот: вони служать сигнальними молекулами між нейронами, які вивільняються з однієї клітини й активують рецептор канабіноїдів, присутній на прилеглих клітинах. Ендоканабіноїди беруть участь у процесах травлення (регулюванні апетиту), різних запаленнях, больових та стресових процесах, терморегуляції та метаболізму, а також – у механізмах пам’яті. Ендоканабіноїд 2-AG був виявлений у складі коров’ячого й людського материнського молока.

Канабіноїди в людському організмі
Як і де в людському організмі “працюють” канабіноїди

Однак механізми й ферменти, які лежать в основі біосинтезу ендоканабіноїдів, досі невідомі, їх активно вивчають у світі. Але не в Україні. Бо у нас рослина канабіс внесена законодавством у список небезпечних психотропних речовин. І вивчати її теж не можна.

Власне, ця ситуація з повною забороною рослини, яка має лікувальний потенціал, і стала причиною того, чому науковці, активісти пацієнтських організацій та лікарі звертаються до українських чиновників – дозволити медичні дослідження канабісу.

“Ми приводили до чиновників своїх помираючих дітей”

У сусідній Польщі минулого року на державному рівні дозволили використовувати медичний канабіс для лікування. Хоча шлях до цього був нелегкий. Як розповіла під час конференції польська активістка, мама важкохворої дитини Дорота Гуданєц, боротьба за доступ до ліків, які єдині були здатні врятувати життя її сину, тривала понад два роки. Активісти оббивали пороги польських чиновників постійно, збирали підписи, проводили просвітницьку роботу. “Ми приводили на зустрічі з чиновниками своїх помираючих дітей як крайній аргумент, щоб політики дозволили медичне використання канабісу”, – розповіла пані Гуданєц.

Зрештою, батьки і родичі важко хворих добилися свого – польський Сейм проголосував “за”, а президент Польщі підписав документ.

 

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.