Укласти угоду про транзит газу на європейських умовах з Україною наразі неможливо — Газпром

Новини, Суспільство
Новий контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України на європейських умовах, як того хоче українська сторона, укласти неможливо.

Про це повідомив начальник юридичного департаменту Газпрому Сергій Кузнець під час спілкування з пресою, передає російський «Интерфакс».

«Нас багато разів закликали укласти контракт на європейських умовах, але це поки що неможливо. Тільки минулого тижня було опубліковано постанову, яка задає напрямок реформі Нафтогазу», — повідомив Кузнець.

Він заявив, що у Газпромі очікують на те, що для укладання нового контракту на транзит газу Нафтогаз добровільно відмовиться від всіх своїх виграшів у Стокгольмському арбітражі (загальна сума цих виграшів складає 4,6 мільярда доларів). Водночас Нафтогаз готовий відмовитися лише від нового позову до Стокгольмського арбітражу на 11-14 мільярдів доларів.

Водночас головна директорка експортного напрямку діяльності Газпрому Олена Бурмістрова повідомила, що у компанії готові укласти з Україною новий контракт на транзит газу, однак наразі там «не знають з ким це обговорювати».

Напередодні у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об’ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.