На стадіоні “Рух” роздають продуктові набори. Хто їх купив, хто роздає і до чого тут Марцінків? – фактчек Галки (документи+фото)

Новини, Суспільство

В Івано-франківську розпочали роздавати продуктові набори для осіб з інвалідністю І-II групи та людей “золотого віку”. Інформацію про це поширює особисто міський голова Руслан Марцінків. “Галка” розбиралася звідки ці набори та хто їх роздає.

Про це  інформує інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Галку.

26 жовтня на стадіоні «Рух» відкрився центр допомоги, який працює з 10:00 до 17:00 години. Тут роздають продуктові набори, з понеділка по п’ятницю.

1. Кому роздають?

На своєму телеграм-каналі мер Івано-Франківська узагальнено пише, що набори “призначені для людей з інвалідність І та ІІ групи та людей золотого віку“.

В місці, де щодня шикуються черги потребуючих, встановлено “спотикач”, де розписано більш чітко:

  • має бути франківська прописка (вочевидь мова йде про реєстрацію, – авт.)
  • на одну адресу – один набір
  • одержувачі – пенсіонери віком 60+ та “інваліди 1 та 2 груп” (Закон України ще від 2018 року вимагає вживати термін “особа з інвалідністю”, – авт.)

Щоб отримати пакунок необхідно мати при собі паспорт з “пропискою” та пенсійне посвідчення чи документ про інвалідність.

2. Тю, хіба це новина?

Ні, набори “від Марцінківа”, роздавали й в попередні роки. У перші місяці повномасштабної війни мер розповідав про продукти для одиноких малозабезпечених пенсіонерів, людей з інвалідністю І та ІІ груп, а також для зареєстрованих внутрішньопереміщених осіб.

Наприкінці 2021 року роздали понад п’ять тисяч наборів. Їх “родзинкою” стала листівка від мера та партії, яку він представляє.

У червні 2022 року Марцінків писав про продовження роздачі. До речі, тоді він вважав “золотим віком” людей віком 70+. Також умовою була мала пенсія (до 3000 грн). Ту роздачу призупиняли в жовтні.

3. Та нехай. Але хто ті набори купує?

Міський голова пояснює це так:

“Завдяки різним громадським організаціям, Департаменту соцзахисту ми маємо можливість допомагати людям”.

Насправді відповідь традиційна: набори купуються за рахунок міського бюджету, тобто коштом платників податків. У 2022 році на це використали 795 тисяч гривень.

Цьогоріч витрати на такий вид благодійності від міського голови значно зросли. Як повідомив “Галці” заступник міського голови Олександр Левицький станом на 20.11.2023 року придбано продуктів на 5,3 млн грн.

У системі Prozorro містяться десятки закупівель згаданими структурами виконкому окремих категорій продуктів з яких, вочевидь, і формують набори.

Судячи з цін, якість продуктів “базова”. Наприклад, 1000 банок консервованої кукурудзи за ціною 27,14 грн за одиницю, 960 літрів олії ТМ Оліяр за ціною 51,65 грн, 960 консервів кільки в томаті за ціною 23,40 грн за банку і так далі.

Постачальником продуктів є відома гуртівня ТзОВ “Прикарпатський Торговий Дім”.

4. Все добре. Але хто ті набори формує і роздає?

Власне на цьому етапі і з’являються “волонтери”. Як йдеться в офіційній відповіді Левицького “щоб не залучати в робочий час працівників соціальної сфери“.

Придбані коштом міського бюджету продукти передаються “для формування та вручення продуктових наборів найвразливішим верствам населення” рішеннями виконавчого комітету. 

Як слушно стверджує у відповіді заступник, очолюваний Русланом Марцінківим виконавчий комітет за його підписом передає продукти харчування Івано-Франківському обласному благодійному фонду “РОДИНА”.

При цьому сам Марцінків є засновником згаданого благодійного фонду. За даними аналітичної системи YouControl благодійну організацію “Івано-Франківський обласний благодійний фонд “РОДИНА” заснували наприкінці вересня 2008 року.

Її керівником став Олександр Сич, на той час  – доцент кафедри державного управління Івано-Франківського державного технічного університету нафти і газу, наразі – голова Івано-Франківської обласної ради. А серед засновників фонду, принаймні станом на 2016 рік, крім Сича зазначені Віталій Голутяк (нині – керівник КП “Електроавтотранс” Івано-Франківської міської ради) та Руслан Марцінків.

При цьому до лютого 2020 року офіційною адресою фонду “РОДИНА” був будинок 20 по вулиці Прикарпатській у селі Угорники міста Івано-Франківська. За цією ж адресою, стверджує система YouControl, був зареєстрований Руслан Марцінків.

5. То Марцінків і досі є учасником фонду “РОДИНА”?

Ми цього не знаємо. Українське законодавство не розкриває склад учасників громадських організацій. Втім, принаймні до 2018 року Руслан Марцінків у своїх деклараціях вказував, що є членом благодійної організації «РОДИНА».

За даними YouControl наразі організацію очолює Роман Орловський. Змінилася і юридична адреса фонду: тепер він розташований у Ямниці Івано-Франківського району.

YouControl згадує Орловського і як очільника Первинної профспілкової організації працівників КП “Муніципальна варта”. Він входив до групи з виявлення фактів продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів дітям, в рішенні виконкому його посада зазначена як головний інспектор відділу охорони публічного порядку КП “Муніципальна варта”.

Міський голова скромно називає цю структуру, та створену на її базі Муніципальну інспекцію “Добродій” “Гвардією Марцінківа”.  Однак чинний керівник “Добродія” Михайло Шутак стверджує, що колишній “гвардієць” ніколи не працював у інспекції.

Нинішнього очільника благодійного фонду, заснованого за участі Руслана Марцінківа, вдалося розшукати в іншому міському комунальному підприємстві – “Комфортний дім“.

Роман Орловський

Резюме

Руслан Марцінків, ще до свого обрання на посаду міського голови, разом з однопартійцями став співзасновником благодійного фонду. В наші дні цей фонд, який очолює підлеглий мера, за ініціативи Марцінківа безкоштовно отримує і роздає продуктові набори, які придбаваються коштом бюджету громади Івано-Франківська.

Якщо ви вперше зайшли на наш сайт не забудьте підписатися на його відеоверсію канал на YouTube Голос ІФ тут ви дізнаєтесь про найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2686

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.