Понад 81 тис га лісів на Івано-Франківщині може перейти у державну власність: місцеві громади проти (відео+фото)

Відео-новини, Новини, Суспільство

Понад 81 тис. га лісів комунальної власності на Івано-Франківщині можуть перейти у підпорядкування державі.

Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільного повідомив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації агентства Віктор Смаль,  інформує щоденна онлайн-газета Голос ІФ .

Все це згідно з проєктом закону “Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України”, опублікованого на сайті Держлісагентства наприкінці 2022 року.

Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільного повідомив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації агентства Віктор Смаль.

Представники Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України звернулися до прем’єр-міністра України з проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту, адже це суперечить реформі децентралізації. Про це розповів керівник регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук.

Суспільне поспілкувалося з представниками комунального лісгоспу, гірської громади, державного підприємства “Ліси України”, Держлісагентства та зібрало їхні думки у матеріалі.

Верховинський районний лісгосп розташований на базі колишніх колгоспних лісів на території Верховинської, Білоберізької та Зеленської громад. Його загальна площа — 21 776 га. У комунальному підприємстві працюють 93 людини, розповідає головний економіст лісгоспу Микола Федорович. Чоловік каже: читав проєкт закону, відповідно до якого ліси комунальної власності мали б перейти у підпорядкування “Лісів України”. За його словами, колектив лісгоспу не підтримує такі зміни, адже працівники переймаються, що це може призвести до скорочення штату та обмежити доступ жителів району до лісу.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Працівник Верховинського лісгоспу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“На цих землях люди випасають худобу, збирають ягоди, проводять побічне користування лісом. Тому ось таке реформування лісової галузі та створення монополії перешкодить доступу місцевого населення до лісових земель”, — пояснює головний економіст Верховинського лісгоспу Микола Федорович.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Головний економіст Верховинського лісгоспу Микола Федорович. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Засновником комунального лісгоспу є Верховинська районна рада. Її голова Юрій Філіпчук каже, що він також проти того, аби ліси комунальної власності переходили у підпорядкування спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України”.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Лісова галузь — це один з наповнювачів бюджету наших трьох громад. Можуть бути такі критичні ситуації — наприклад, пожежа у господарстві людини. Вона звертається до влади по якусь допомогу. Коли ми будемо мати свої комунальні ліси, буде можливість регуляції. Ми зможемо дати пільгу чи дотацію на ліс, щоб допомогти людині у її біді”, — розповідає голова Верховинської районної ради Юрій Філіпчук.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Голова Верховинської районної ради Юрій Філіпчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Голова Верховинської селищної громади Василь Мицканюк каже: наприкінці лютого 2023 року на сесії селищної ради депутати ухвалили звернення до Верховної ради, прем’єр-міністра, голови Держлісагентства та народних депутатів від Івано-Франківщини з проханням не передавати комунальні ліси у підпорядкування “Лісам України”.

“Ми можемо частково або вибірково впливати на ситуацію, яка є в лісовій галузі у нашому районному лісгоспі. Я думаю, що цього всього не буде, якщо створять таке підприємство і все керівництво буде на рівні держави”, — говорить голова Верховинської громади Василь Мицканюк.

За його словами, приблизно 10% бюджету громади поповнюється завдяки Верховинському районному лісгоспу. Ці гроші, пояснює Василь Мицканюк, спрямовують на соціальні потреби.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Голова Верховинської селищної громади Василь Мицканюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У вересні 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка передбачає реформування лісової галузі. Відповідно до неї утворили державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України”, до якого увійшли колишні державні лісгоспи. Роботу 13 лісогосподарських підприємств на Івано-Франківщині координує Карпатський лісовий офіс, каже заступник директора офісу Павло Ванджурак.

“Кардинальних змін в організації роботи чи господарської діяльності не відбулося. Скорочення працівників теж. Усі ті, хто бажав працювати, — працевлаштовані. Укрупнення філій теж не відбувалося. Можливо, у деяких філіях комусь пропонували іншу роботу чи посади через певні зміни у структурі. Але це, швидше за все, поодинокі випадки”, — пояснює заступник директора Карпатського лісового офісу ДП “Ліси України” Павло Ванджурак.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Проєкт закону Держлісагентство опублікувало на власному сайті 13 грудня 2022 року. 24 лютого 2023 року на сайті Президента України з’явилася петиція Пилипа Орлова із закликом не допустити передачу лісів громад акціонерному товариству “Ліси України”.

“Новий законопроєкт про передачу лісів від народу до акціонерного товариства — це великі втрати як для місцевих бюджетів, так і для великої кількості лісівників комунальних лісогосподарських підприємств, які стануть безробітними”, — пише ініціатор петиції Пилип Орлов.

Окрім того, Пилип Орлов просить президента не допустити схвалення проєкту закону у редакції, що запропонована на сайті Держлісагентства. Станом на 16 березня петиція набрала понад 14 400 голосів із 25 тис. необхідних. До завершення збору підписів залишилося 70 днів.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту до прем’єр-міністра України звернулася Асоціація міст України, розповідає керівник Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук. Він аргументує це тим, що законопроєкт поставить під загрозу функціонування громад, оскільки вони будуть неспроможні виконати свої стратегічні цілі.

“Законопроєкт суперечить Конституції України. Є стаття 147, яка говорить про майно, яке не можна позбавляти територіальних громад, і ліси, комунальна власність яких є у підпорядкуванні територіальних громад. Ліси — саме те майно, якого не мають права позбавляти у територіальних громад”, — каже Юрій Стефанчук.

Загальна площа лісів, що перебувають у комунальній власності на території Івано-Франківщини, становить понад 81 тис. га. Це — 13,4% від загальної площі земель лісового фонду області, повідомив у відповіді на інформаційний запит Суспільного заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль.

Понад 81 тис. га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Обсяги заготівлі деревини з гектара покритої лісом площі значно нижчі в комунальних лісах у порівнянні з державними лісами, таким чином і обсяги сплати податків та обов’язкових відрахувань до державного та місцевого бюджетів не співмірні у комунальних лісах у порівнянні з державними лісами”, — пише Віктор Смаль.

За його словами, у 2022 році комунальні підприємства недотримали дохід в обсязі 680 млн грн, а бюджети всіх рівнів — надходжень на суму приблизно 300 млн грн.

“Прийняття проєкту Закону дозволить забезпечити збільшення економічних показників діяльності лісової галузі та створить ефективні умови для забезпечення охорони та захисту лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкоджень внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу або правопорушень лісового та природного законодавства, а також сприятиме можливості для залучення інвестицій”, — ідеться у відповіді на інформаційний запит.

Суспільне також запитало у представників Держлісагентства, чи не планують скорочувати працівників комунальних лісгоспів у разі переходу цих підприємств у підпорядкування державі, а також, чи не суперечить, на їхню думку, реформі децентралізації реалізація такого закону. Відповіді на ці запитання Суспільне не отримало.

Як повідомив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль, зараз проєкт закону перебуває на погодженні в центральних органах виконавчої влади. Держлісагентство, за його словами, врахує зауваження та пропозиції й направить проєкт закону до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів для подальшого його внесення на розгляд Кабміну.

Якщо ви вперше зайшли на наш сайт не забудьте підписатися на його відеоверсію канал на YouTube Голос ІФ, тут ви дізнаєтесь про найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати проект Голос ІФ можна за цими реквізитами: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.