“Дозволити людині відійти з гідністю”. Як у Франківську медичний капелан допомагає паліативним хворим (відео)

Новини, Суспільство

Отець Ярослав Рохман працює медичним капеланом в Івано-Франківському обласному клінічному центрі паліативної допомоги вже приблизно вісім років.

Про це пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Суспільне Карпати.

Священник відправляє літургії у капличці, яка розташована на третьому поверсі медустанови. Як отець налагодив духовну співпрацю з медиками та пацієнтами, читайте у матеріалі Суспільного.

В обласному клінічному центрі паліативної допомоги лікують 35 людей, четверо з них — переселенці. Ярослав Рохман спілкується з працівниками й пацієнтами медустанови. Іноді з медперсоналом медичний капелан разом їздить на прощі. Отець каже, любить відвідувати пацієнтів центру несподівано, тоді у них виходить невимушена розмова.

"Дозволити людині відійти з гідністю". Як у Франківську медичний капелан допомагає паліативним хворим
Отець Ярослав Рохман працює медичним капеланом в Івано-Франківському обласному клінічному центрі паліативної допомоги. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Тоді я можу застати людину в її якихось різних баченнях, емоціях. Це є дуже важливо, бо коли я сказав, що прийду, людина готується, вона може мати вже якісь вдавані почуття, емоції”, — каже Ярослав Рохман.

Михайло Барчук перебуває у центрі паліативної допомоги пів року. Його палата — поруч з капличкою, тому, каже, добре чує, коли там проходить богослужіння.

“Повертає кожен раз, поговорить з нами, підніме настрій і все — можна жити далі, життя продовжується”, — розповідає Михайло Барчук.

Одне із завдань медичного капелана — розмова з родичами пацієнтів. Часто це відбувається тоді, коли хворий перебуває в агонії, каже Ярослав Рохман.

“Коли збираються родичі, я кажу: будьте разом і просто спілкуйтеся з вашою матір’ю чи з вашим сином, чи хто це є. Тобто дайте їй відчуття ваших голосів, які мають заспокоїти. Скажіть все найкраще, подякуйте їй. Тобто це — те, що ви можете зараз зробити, тому що боротися за її життя вже немає змісту. Треба дозволити людині теж відійти з гідністю”, — пояснює медичний капелан.

"Дозволити людині відійти з гідністю". Як у Франківську медичний капелан допомагає паліативним хворим
Отець Ярослав Рохман відправляє літургії у капличці у центрі паліативної допомоги. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Психологиня Людмила-Оксана Андріїшин розповідає, що працює з отцем Ярославом Рохманом в тандемі. Жінка додає, що паліативна допомога передбачає соціальний, фізичний, медичний, психологічний і духовний супровід, який і здійснюють капелани. Така практика, каже, діє в усьому світі.

“Духовність — це набагато ширше, ніж релігія, тому що люди є різних конфесій, різних релігій зрештою, а капелан в такому закладі працює з людьми будь-яких вірувань, не надаючи якісь певні настанови, що ти повинен вірити в те, що вірю я, а вислуховуючи людину”, — каже Людмила-Оксана Андріїшин.

На Прикарпатті працюють 37 медичних капеланів. Вони офіційно надають допомогу пацієнтам у закладах охорони здоров’я області. З’явилася така посада близько року тому. У планах Міністерства охорони здоров’я — надати цим працівникам більшу кваліфікацію.

Міністр МОЗ України Віктор Ляшко під час робочого візиту на Прикарпаття 19 вересня підписав наказ, за яким введуть посаду капелана в медичних закладах країни.

“Зараз цей документ погоджують з іншими центральними органами виконавчої влади. Його зареєструють в Міністерстві юстиції, і маємо надію, що до кінця року це юридично врегулюють. Для чого це потрібно? Для того, щоб медичні капелани, які мають відповідну освіту, входили до складу мультидисциплінарних груп, що займаються психологічною реабілітацією”, — каже Ляшко.

Якщо ви вперше зайшли на YouTube канал Голос ІФ не забудьте підписатися щоб знати першими найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які вам не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.