У Кутах будинок зі 100-літньою історією перетворили на новий дім для переселенців (фото)

Новини, Суспільство

Від початку повномасштабного вторгнення благодійний фонд Карітас Коломия забезпечує житлом вимушений переселенців у п’яти своїх шелтерах.

Про це пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на KУРС.

Вже у вересні благодійний фонд планує відкрити ще один прихисток у селищі Кути на Косівщині. 

Загальна вартість будівельних робіт у новому шелтері становить близько 8 млн грн.

Відкриття оновленого прихистку стало можливим завдяки проєкту «Гідна допомога внутрішньо переміщеним особам у західній частині України», який реалізовує Карітас України та Карітас Коломия за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF) та проєкту “Надзвичайне реагування на війну в Україні”.

Рекреаційна зона

“Місце нового шелтера Карітас Коломия обрав не випадково. Мальовниче селище Кути, яке розташоване серед гір, на наш погляд, дійсно може посприяти відновленню постраждалих від бойових дій. Тут вони матимуть можливість перезавантажитися, відпочити і побути в спокої”, – розповідає Олег Глиняйлюк, локальний менеджер проєкту “Гідна невідкладна допомога ВПО у західній частині України”.

У Кутах будинок зі 100-літньою історією перетворили на новий дім для переселенців 1

До того ж Карітас Коломия завжди мав тісну співпрацю із Кутською ОТГ в рамках напрямків “Домашня опіка” та проєкту “Розвиток соціального служіння в громаді”.

Тому, коли виникла потреба у переміщенні 65 ВПО із закладів освіти (шкіл та дитячих садків), у яких вони зараз живуть, місцева влада звернулась саме до благодійного фонду.

“Ми підписали з Карітасом договір про довгострокову оренду приміщення під шелтер на відкритих торгах, які у нас відбулися згідно з чинним законодавством. Досі залишилось питання оренди, яку повинен сплачувати благодійний фонд. Проте Кутська селищна рада готова ці кошти, до прикладу, направляти на розвиток нового шелтера: інфраструктури, харчування мешканців чи інших потреб”, – каже Дмитро Павлюк, селищний голова Кутів.

Оформленням всіх необхідних документів займався юридичний відділ Карітас Коломия, який очолював Роман Данилець. Процес був доволі нелегким, каже фаховий спеціаліст.

“Ми мусили юридично оформити ці відносини шляхом укладання договору про оренду. Процес відносно непростий, але, на щастя, нам вдалось вчасно його завершити. Це дозволило нам перейти до наступного етапу – укладання договорів із забудовниками та іншими організаціями, які в подальшому брали участь в ремонті приміщення. Зовні це виглядало непомітно, але насправді вимагало багато зусиль усього юридичного відділу Карітас Коломия. Радіємо, що за такий порівняно короткий час ми все встигли зробити”.

Історична будівля

До слова, будівля, яка слугуватиме новим шелтером, справді унікальна, адже збудована ще в 1907 році. Це колишня домівка австрійця, який мав три великих підприємства, а також був меценатом і багато жертвував на місто. Проте через солідний вік приміщення з його ремонтом були певні труднощі.

“Найважче було безпосередньо зберегти історичну цінність цього будинку. Так, наприклад,  потрібно було поєднати сучасні вікна зі старими дерев’яними конструкціями. Або ж загальний простір пов’язаних кімнат розділити на окремі та провести туди комунікації: воду, каналізацію і тому подібне. А потім все це поєднати з сучасним опаленням”, – зауважує пан Володимир, керівник ремонтних робіт.

До реконструкції будинку також долучився архітектор Олександр Малкович. Разом з керівником проєкту вони зробили планування, яке забезпечує збереження історичної цінності приміщення і максимальне використання його площі для потреб приблизно 80 переселенців. Зокрема, у кімнатах будуть жити не більше як 6 осіб в кризових ситуаціях. А ще, що не менш важливо, новий шелтер буде інклюзивним для різних груп населення.

У Кутах будинок зі 100-літньою історією перетворили на новий дім для переселенців 2

Простір, дружній до дітей

“Для нас важливим моментом було зробити це приміщення зручним для різних груп населення. Тому ми заклали пандуси та ліфти для людей з інвалідністю, а також намагались створити безпороговість простору. На жаль, у деяких моментах це нам не вдалося, зокрема на горищі, через конструкцію даху. Але в інших аспектах ми таки досягли бажаного результату. Тобто, люди з інвалідністю зможуть повноцінно перебувати в цьому просторі. Зараз головне, щоб донори виділили додаткове фінансування для повноцінної реалізації проєкту. Зокрема, нам не вистачає коштів на ліфт на горище та підйомник вниз, а також утеплення приміщень. Також ми зробили генплан території, на якому передбачили дитячий та спортивний майданчики і рекреаційну зону, парковку само собою, під’їзди”, – розповідає Олег Глиняйлюк.

При новому шелтері також буде працювати Простір, дружній до дітей за окремим мікропроєктом. Там буде продумана ціла програма для занять з дітьми психологів та педагогів. Працювати з психологом зможе і старше покоління, що дозволить їм відновитися та зрозуміти, як жити далі.

Відкриття і поселення людей у шелтер планується вже у вересні. Паралельно з цим будуть закінчуватись роботи з благоустрою території: заїзди, ворота, бруківка та інше.

Якщо ви вперше зайшли на YouTube канал Голос ІФ не забудьте підписатися щоб знати першими найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які вам не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.