Як відкриті дані допомагають боротися з нелегальним вирубуванням лісів та підвищують прозорість ринку деревини

Економіка, Новини, Політика, Суспільство

Міністерство цифрової трансформації разом із проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили, як відкриті дані у сфері лісового господарства впливають на виявлення та припинення незаконного вирубування лісів і сприяють підвищенню прозорості ринку деревини в Україні, інформує щоденна онлайн – газета Голос ІФ.

У 2020 році обсяг незаконних вирубувань лісів в Україні, за даними Державного агентства лісових ресурсів, становив 54,3 тисяч куб. м,  а сума заподіяної шкоди – понад 444,1 млн гривень. Окрім економічних збитків, продажі незаконної деревини за кордон призводять до міжнародних скандалів та псування іміджу українських виробників, а масштабне вирубування може призводити до природних лих. Крім того, непрозорість розподілу необробленої деревини створює можливості для зловживань.

Завдяки відкритим даним, зокрема, про лісорубні квиткисертифікати походження деревинидані плану лісонасаджень та реєстру з оцінки впливу на довкілля кожен може перевірити законність вирубування, виявляти зловживання та використовувати цю інформацію, щоб притягнути порушників до відповідальності. А через систему відкритих е-торгів «Прозорро.Продажі Деревина» доступні дані про обсяги деревини, яку реалізують, ціни, кількість гравців та інше, що сприяє збільшенню прозорості ринку.

У дослідженні розглядають сервіси, що використовують відриті дані у сфері лісового господарства, і у зручній формі надають необхідну інформацію користувачам:

  • Через онлайн-ресурс і мобільний додаток «Екосфера» будь-хто може подати скаргу на підозрілі вирубування, позначивши місце на Google-карті та завантажити фото- або відеоматеріали з місця подій. Заявку обробляє адміністратор системи й у разі підтвердження порушень, оформлює звернення до Державної екологічної інспекції.
  • Аналітичний портал та інтерактивна карта вирубувань ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» допоможуть перевірити наявність дозвільних документів на заготівлю деревини та перевірити законність здійснення вирубувань. Якщо на карті лісорубного квитка немає, а вирубування у лісі відбувається, необхідно звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого це відбувається та повідомити про рубку, яка не відображена на карті.
  • Візуалізація санітарних вирубувань на основі аналізу відкритих даних демонструє масштаби лісозаготівлі в Україні та вказує на потенційні ризики, пов’язані із використанням санітарних рубок.

Більше інформації про сервіси на основі відкритих даних, а також успішні кейси їх використання можна знайти у дослідженні «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері лісового господарства».

Також можна ознайомитися про антикорупційний та соціальний вплив відритих даних у інших галузях: будівельнадорожнямедичнаекологічнафінансовапровадження бізнесумісцеве самоврядування та державний нагляд (контроль).

ДОВІДКА

Міністерство цифрової трансформації України – центральний орган виконавчої влади, що відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади. Міністерство цифрової трансформації України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки – будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державна допомога тощо. Вебсайт: https://thedigital.gov.ua/

Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Урядом Великої Британії через UK aid і підтримує Уряд України у реалізації видимих та успішних реформ у державному управлінні та послугах із метою значного зменшення та викорінення корупції. Проєкт TAPAS сприяє реформам електронного урядування у межах трьох компонентів: забезпечення широкомасштабного використання електронних публічних закупівель; підтримка ефективних програм відкритих даних по всій Україні; створення дієвих електронних сервісів для боротьби з корупцією. Проєкт виконується Фондом Євразія, розташованим у США, що є міжнародною організацією з розвитку, яка сприяє ефективному управлінню та розвитку громадянського суспільства. Більше про проєкт: http://tapas.org.ua/

Відкриті дані – це інформація у вільному доступі, яку, згідно з Постановою №835, мають публікувати державні органи на Єдиному державному порталі відкритих даних. Ці дані є важливим джерелом інформації про стан певної галузі та дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх. 

Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими! 

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

 

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.