У Латвії планують заборонити вивчати в школах російську як другу іноземну мову

Війна, ДІТИ, Новини, Політика, Суспільство, Туризм

Міністерство освіти і науки Латвії планує з 2026/2027 навчального року запровадити порядок, за якого другою іноземною мовою в усіх навчальних закладах може бути тільки одна з мов ЄС або іноземна мова, освоєння якої регулюють міжурядові договори у сфері освіти.

Про це пише щоденна онлайн-газета Голос ІФ з посиланням на Delfi.

Це означає, що російську мову як другу іноземну в школах більше вчити не можна буде, оскільки ця мова не є офіційною мовою ЄС і не фігурує у відповідних міжнародних договорах.

Міністерство освіти вважає, що такі зміни сприятимуть повноцінному включенню молоді до освітнього простору Європи, сприятимуть вивченню офіційних мов ЄС, що надасть ширші можливості зайнятості в ЄС та за межами Євросоюзу.

Міністр освіти і науки Аніта Муйжнієце запевнила, що питання про другу іноземну мову обговорювали і з президентом країни Егілом Левітсом, у розмові наголошували на необхідності забезпечити вивчення будь-якої з офіційних мов ЄС у всіх школах.

“Це момент, коли нам як ніколи необхідно зміцнювати основну цінність Латвії – національну мову і сильну Латвію в загальній родині Європейського Союзу”, – заявила Муйжнієце.

Зараз першу іноземну мову в школах починають вивчати вже в 1-му класі. Це має бути одна з офіційних мов ЄС, і найчастіше це англійська. Другу іноземну мову в навчальних закладах, що реалізують програми освіти латиською мовою, починають опановувати в 4-му класі.

Нормативні акти не вказують, яку іноземну мову – наприклад, французьку, російську чи німецьку – школа може пропонувати вивчати як іноземну. Вибір залишається за навчальним закладом, який робить його, виходячи з цілей розвитку у співпраці зі шкільною радою. Міністерство вказує, що велику роль у виборі другої іноземної мови відіграє бажання батьків і самих учнів, а також наявність кваліфікованих педагогів.

Як показало опитування 2021 року, майже половина латвійських шкіл вибір не пропонує. Більш ніж у 300 школах друга іноземна мова – російська.

Міністерство освіти стверджує, що наразі за значного зростання попиту на мови ЄС, а також з огляду на зниження значущості та використання російської мови, від батьків надходять заяви із закликом забезпечити викладання однієї з мов ЄС як другої іноземної у школах.

З метою сприяння вивченню офіційних мов ЄС міністерство освіти і науки розробить поправки до стандарту базової освіти, які визначать, що всі школи повинні забезпечувати одну з мов ЄС або іноземну мову, вивчення якої регулюється укладеними міжурядовими угодами у сфері освіти, як другої іноземної мови.

Перехідний період заплановано на три роки, щоб школи могли забезпечити наявність вчителів другої іноземної мови – як за рахунок залучення нових педагогів, так і за рахунок надання можливості чинним педагогам пройти перепідготовку та отримати право викладання іншого предмета. Водночас міністерство розпочало переговори з Латвійським університетом, щоб обговорити питання підготовки вчителів іноземних мов і перекваліфікації вчителів.

Якщо ви вперше зайшли на YouTube канал Голос ІФ не забудьте підписатися щоб знати першими найгарячіші новини Івано-Франківська та області, про які вам не розповідають інші ЗМІ!

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.