Підвищення мінімальної зарплати призведе до зростання безробіття і «тіньової економіки»

Економіка, Новини, Суспільство

В Україні спостерігається нульове зростання ВВП та підвищений рівень інфляції. В таких умовах анонсоване Мінфіном підвищення мінімальної зарплати призведе до масового звільнення співробітників, інфляції та зростання «тіньової» економіки.

Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів економічний експерт, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, щоденна онлайн-газета Голос ІФ.

Аналітик нагадав, що підвищення мінімальної зарплати – це соціальний інструмент для того, аби роботодавці не могли посилювати експлуатацію людей. Водночас, за словами економіста, занадто високе підвищення «мінімалки», має бути узгоджене з іншими макроекономічними показниками – зростанням ВВП, продуктивності праці, збільшенням фонду зарплати і середньої зарплати. Якщо ж цього немає, то автоматично виникає низка негативних факторів.

«В умовах, коли ВВП і продуктивність праці реально не зростають і кількість працівників не зменшується, підвищення мінімальної зарплати стає «надлишковим». Підвищення «мінімалки» у таких умовах, штовхає роботодавців і власників підприємств до переходу на неофіційні відносини з виплат. Підвищення зарплати без покриття ціною, коли виробництва немає, дохід компанії не зростає, а мінімальну зарплату слід підвищувати, буде приводити до небажаних наслідків. Адже щоб вийти з ситуації і не потрапити у збитковість, щоб зарплата не перевищувала нормальні можливості підприємства, роботодавці будуть переходити до зарплат «у конвертах». Тобто, надмірне зростання мінімальної зарплати, призводить до зростання «тіньової економіки».

Володимир Лановий також зазначив, що офіційні дані про щорічне зростання ВВП на 2-3%, не відповідають дійсності, оскільки він дорівнює нулю. Крім того, навіть мінімальне зростання ВВП «перекривається інфляцією». Офіційні дані про рівень інфляції в 9%, за словами економіста, також далекі від реальності, адже фактично вона уже перебуває на рівні 11%.

«Потрібне збільшення кількості робочих місць в економіці. Потрібно, аби кількість нових робочих місць перевищувала кількість тих людей, які бажають працювати, але зараз без роботи. Коли кількість робочих місць зростає випереджаючими темпами, тоді власники підприємств підвищують зарплату, щоб саме до них прийшла нова робоча сила. А для того, аби збільшувалася кількість робочих місць, потрібне загальне зростання інвестицій в економіку, сприяння малому та середньому бізнесу, які швидше створюють робочі місця і не вимагають надмірних витрат на обладнання, приміщення, дорогу апаратуру, як у великих виробництвах. Сьогодні наш уряд поки що не бачить, яким чином підвищувати і збільшити кількість робочих місць у містах та селах. До слова, в селах держава взагалі має намір віддати усе латифундистам через механізм ринку землі»,— Володимир Лановий,економічний експерт.

Володимир Лановий також зазначив, що підвищення мінімальної зарплати працівникам бюджетної сфери, потребуватиме додаткових відрахувань до держбюджету. Насправді ж, переконаний експерт, брак коштів для підвищення зарплат бюджетникам, вирішать уже напрацьованим методом.

«Бюджетникам можна підвищити мінімальну зарплату, але відомо якими методами це робиться – скоротять кількість персоналу. Наприклад, у медицині для того, аби вкластися у ці нові нормативи і виплатити мінімальну зарплату персоналу, звільняють саме низькооплачувані категорії. А фонд заробітної плати ділять на меншу кількість людей і виходить, що зарплата співробітникам начебто підвищена. Тому ось таке матеріально незабезпечене підвищення зарплат, зокрема мінімальної, призводить до звільнень і скорочень чисельності працівників, особливо працівників бюджетної сфери»,— Володимир Лановий, економічний експерт.
Не забудьте підписатися на наш YouTube канал Голос ІФ, дізнавайтеся актуальні новини м.Івано-Франківська та області першими! 

Підтримати Голос ІФ: ПриватБанк 4246 0010 0028 2636.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.