Віруси, що ледь не знищили людство: ТОП-6 найнебезпечніших епідемій в історії

Здоров'я, Новини

Поширення небезпечних вірусів – чи не найпопулярніший сюжет апокаліптичних фільмів. Та всі ці сюжети людство пережило і в реальності – пошесті, що навіть крізь століття змушують людину завмирати й замислюватись.

Нині людство майже навчилося перемагати смертоносні хвороби, про це інформує Голос.if.ua.

Пропонуємо згадати про ТОП найнебезпечніших із них, які, втім, лише зробили людину сильнішою.

Свинячий грип: 285-580 тисяч жертв

Пандемія спалахнула 2009 р. На відміну від інших пандемій до того, свинячий грип протистояв усій могутній сучасній системі охорони здоров’я, але все одно зміг відзначитися високою смертоносністю. Вірус був різновидом відомого штаму H1N1. Ця інфекція спричинила страшний спалах іспанського грипу 1918 р. Щонайменше 20% населення Землі були інфіковані.

Особливо сильним його поширення було в США, де підтвердили 113 690 випадків зараження й понад 3 тис. смертей. Інші мутації цього ж вірусу, які спричинили азіатські епідемії грипу в 1958 і 1968 роках, вважається, стали причиною смерті мільйонів людей по всьому світові. Однак у цілому рівень смертності від них був нижчий.

Чума Юстиніана (бубонна чума): 25-50 млн жертв

Бубонна чума прийшла з Китаю. Вперше досягла Європи приблизно в 540 році н. е. Пандемія мучила континент приблизно 200 років і стала причиною скорочення місцевого населення на 50% за весь цей час. Грецький літописець Прокопій Кесарійський писав: досягнувши свого піку, чума вбивала 10 тис. людей у Константинополі щодня. А місця для поховання померлих не вистачало, тому трупи просто лежали на вулицях. Мешканці боялися ховати своїх родичів. Точна кількість загиблих від чуми Юстиніана, напевне, ніколи не буде встановлена. Але історики вважають, що вона була однією з найбільш смертоносних в історії.

За два століття терору хвороби, за сучасними підрахунками, загинуло приблизно 25-50 млн людей. У ті часи це становило майже чверть населення світу.

ВІЛ/СНІД: 35 млн жертв

Перший клінічний звіт про СНІД з’явився 5 липня 1981 року, у якому йшлося про п’ять випадків зараження в США. До кінця 1982 року в країні вже було зафіксовано 771 випадок. 618 жертв вірусу померли того ж року. Сьогодні приблизно 40 млн людей лишаються зараженими ВІЛ. А до цього часу 35 млн хворих померли від СНІД після того, як у них виявили вірус.

Спочатку вважалося, що його жертвами стають гомосексуальні чоловіки. Але згодом стало очевидним, що його дія значно ширша. ВІЛ може передаватися через інфіковану кров й інші рідини людського тіла. Вважається, що вперше він з’явився в Африці. Спочатку від вірусу страждали мавпи в 1920-х роках. Африка нижче Сахари вважається найбільш постраждалим регіоном. У ПАР і Ботсвані 2017 р. майже кожна четверта смерть була спричинена ВІЛ/СНІД. На даний момент не існує ліків чи вакцини проти вірусу. Хоча розроблені методи терапії, які можуть уповільнити розвиток захворювання й дають пацієнтам змогу прожити нормальне життя.

“Іспанський грип”: 50-100 млн жертв

1918 року, коли світ лише оговтувався після Першої світової, з’явився новий штам вірусу – H1N1. Він заразив 500 млн людей в усіх куточках планети, навіть у дуже віддалених. Загальна кількість смертей досягла щонайменше 50 млн, а за деякими підрахунками – 100 млн. У 1919-1920 роках школи й театри були зачинені, а деякі з них використовували як морги. Джерелом вірусу виявився польовий табір військ у Франції. Однак грип все ж називають “іспанським”.

Річ у тому, що в ту епоху газети в нейтральній Іспанії не були обтяжені цензурою воєнних часів. Тому вони найшвидше почали писати про спалах смертельного вірусу. Він зник так само раптово, як і з’явився. Вважається, що “іспанський грип” мутував у менш смертоносні штами. Однак сказати про це напевне не можна. Спалах “іспанського грипу” вважається найбільш смертоносною епідемією за весь час.

“Чорна смерть”: 75-200 млн

Поширювався в Європі й Азії в 1340-1350-х рр. Це була одна з найбільших пандемій в історії людства, яка забрала життя приблизно 75-200 млн людей. Історики переконані, що її поширення почалося в Китаї. Вірус подолав “Шовковий шлях” і з’явився спочатку в Криму, а потім – у всій Європі. Населення світу на той час становило близько 475 млн людей.

“Чорна смерть” скоротила цю цифру до приблизно 350 млн. Людству знадобилося 200 років, щоб відновити рівень популяції. Норвезький історик Оле Бенедіктов припускає, що кількість смертей могла бути більшою: “Дані досить поширені й численні, щоб можна було зробити висновок, що “чорна смерть” знищила приблизно 60% населення Європи. Вважається, що кількість європейського населення на той час була близько 80 млн. Це означає, що приблизно 50 млн людей померли від “чорної смерті”. Менші спалахи хвороби продовжувалися в Європі до ХІХ ст., а в США – до 1908 р. У жовтні 2017 р. на Мадагаскарі стався найбільш смертельний спалах чуми. Вірус заразив тисячі людей і вбив 170 осіб.

Віспа: близько 300 млн жертв

Збудник став єдиною інфекцією, яку вдалося повністю викорінити. А до її повного знищення завдяки програмі вакцинації, яка почалася в 1960-х роках, віспа вбила лише в ХХ ст. близько 300 млн осіб. Вірус був стародавнім. Його сліди виявили у зразках тканин мумій давнього Єгипту. До XVIII ст. приблизно 400 тис. європейців помирали від нього щороку. А ще більше лишалися сліпими чи спотвореними. Історія свідчить, що віспа стала навіть першою біологічною зброєю. Наприклад, армія Великої Британії використовувала її проти французів, а також проти американських індіанців у битвах за домінування над Америкою в 1750-х роках.

Командир загону в Форт-Пітт Вільям Трент описував, як він поширював хворобу серед представників Делаверського племені під час мирних переговорів.

“На знак пошани ми дали їм дві ковдри й хустинки з клініки для хворих на віспу. Сподіваюся, бажаний ефект буде”, – писав він.

Ми у соціальних мережах. Підписуйтесь в групи Facebok: Голос.if.ua, Голос Прикарпаття, Голос Івано-Франківська, Новини Івано-Франківська та Туристичні Карпати. Дізнавайтесь новини м. Івано-Франківська та області першими.